جمعه 19 فروردین 1390

انواع رنگها

   نوشته شده توسط: نوین    

رنگهای شفاف :

از انواع رنگهای شفاف ، كیلر روغنی می باشد كه حلال آن تینر روغنی است و در معرض هوا خشك می شود و با پیستوله و یا قلم مو رنگ آمیزی می شود .

انواع رنگها

رنگهای شفاف :

از انواع رنگهای شفاف ، كیلر روغنی می باشد كه حلال آن تینر روغنی است و در معرض هوا خشك می شود و با پیستوله و یا قلم مو رنگ آمیزی می شود .

 

سیلر و كیلر از انواع سخت و با دوام رنگهای شفاف تینری هستند و مخصوص پر كردن منافذ چوب می باشند به وسیله قلم مو و پیستوله پرداخت می شود با تینر رقیق می شود و به وسیله ی هوا خشك می‌شود.

پلی استر و نیم پلی استر نیز از انواع رنگهای تینری می باشند كه در مقابل ضربه ، حرارت و مواد شیمیایی بسیار سخت و مقاوم می باشند . و در معرض هوا خشك می شوند .رنگها برای سلامتی انسان زیان آور هستند و در كاربرد آنها باید مسائل بهداشتی را رعایت نمود .

رنگ چیست ؟

 

با تركیب رنگهای اصلی زرد ، قرمز ، آبی رنگهای بیشماری بوجود می آید . هنرمندان در گذشته با استفاده از نور طبیعی و سه رنگ اصلی ، تركیبات زیبایی از رنگها را ایجاد می‌كردند . رنگهای استعمال شده در نقاشی یا هنر كلاسیك ،رنگهای تزیینی نبوده است بلكه رنگهای پخته تركیبی بوده كه ازتركیب رنگهای اصلی بوجود آمده است .

 

ارزش رنگ :

دومین ویژگی مبحث رنگ ، ارزش رنگهاست كه به تیرگی و روشنی آنها مربوط است. ارزش رنگهای تیره نسبت به رنگهای روشن بیشتر است .

 

اشباع و خلوص رنگ:

در صورت استفاده از رنگ بصورت طبیعی مسئله خلوص رنگ مطرح می شود، زیرا باتركیب رنگ از درجه خلوص آن كاسته می شود .هر رنگ به عنوان سنبل و نماد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد . مثلاً در مخازن شركت نفت از رنگ سفید استفاده می كنند . لذا در صورت تابش نور خورشید به آن ، نور منعكس می شود و از تبخیر یك سوم بنزین جلوگیری می‌شود.گاهی رنگ بر وزن نیز تأثیرمی گذارد . رنگها در ایجاد آرامش و هیجان نیزمؤثرند. مانند رنگهای آبی و قرمز . رنگها در درمان بیماریهای روحی و روانی نیز تأثیربه سزایی دارند.به طور كلی برخی افراد معتقدند كه منشاء‌زیبایی ارتباط ارگانیك بین اشكال و رابطه احجام با فضا و مبانی تجسمی می باشد و برخی دیگر لذت بردن از یك اثر هنری را زیبایی می دانند. شناخت ما از طبیعت بر اساس فرم و رنگ بدست می آید . در طبیعت ابتدا رنگ را می بینیم و بعد فرم را .ولی در وجود انسان و اشیاء‌ابتدا فرم را می بینیم و بعد رنگ را .

 

تأثیرات رنگ :

هر گونه تحركات رنگی باعث می شوند در وجود ما انعكاس و تحركات بصری خاصی به وجود آید كه این واكنشهای احساسی و روانی واكنشهای فیزیكی را هم در بر دارد .

علاقه افراد به فضاهای روشن و نورانی نسبی است و در افرادمختلف متفاوت است . اثرات رنگ هم بر افراد مختلف نسبی است و محیط زندگی نیز در این امرتأثیر گذار است . امروزه حتی در علوم پزشكی نیز سعی می شود برای ایجاد آرامش در بیماران از تركیب رنگها استفاده كرد ه و فضاهای آرام بخشی را ایجاد كنند.اصولاً نور پس از گذشت از منشور رنگ به شكل یك طیف هفت رنگ مشاهده می شود .جایگیری رنگهای اصلی در مثلث رنگها به این ترتیب است كه رنگ زرد در قسمت بالای مثلث و رنگ آبی در گوشه سمت چپ مثلث و رنگ قرمز در گوشه سمت راست مثلث است . دایره رنگهای سرد و گرم از سه رنگ اصلی زرد ،قرمز و آبی تشكیل شده است . باید دانست كه تشخیص درجات رنگهای سرد و گرم بسیار مشكل است . یكی از مباحث اساسی رنگ ،حجم است . به بیان دیگر هر چه ابعاد جسم بیشتر باشد آن جسم نرمتر و زیبا تر خواهد بود .

 

ارزش رنگ :

رنگها دارای ارزشهای متفاوتی هستند كه این ارزش ها از طریق مقایسه بدست می‌آیند . اصولاً واقعیت رنگها از طریق رنگهای 4 بدست می آید .درمبحث ارزش رنگ باید جنبه های فیزیكی و شیمیایی رنگها مورد تجزیه وتحلیل قرار بگیرد . بهترین مقیاس دراین زمینه،مقایسه دو رنگ سیاه و سفید می باشد كه دارای بیشترین كنتراست نسبت به هم هستند .

 

اگر به حجمهای بسیار تزیینی و كاربردی منزل نگاه كنیم متوجه می شویم كه از جمله این حجمها درب و پنجره است . امروزه برای ارزانتر كردن هزینه ها درب و پنجره ها را از فیبر و نئوپان و تخته های سه لایی می باشد و روی آنها را با چوب می‌پوشانند . یكی از راههای حفاظت از درب و پنجره رنگ آمیزی آنهاست . رنگ آمیزی چوب به منظور مقاوم كردن ن در برابر رطوبت ، حشرات ، جلوگیری از لق شدن و رعایت مسائل بهداشتی صورت می گیرد .

 

رنگ آمیزی به دو گونه انجام می شود :

 

1ـ به وسیله رنگ های شفاف كه در آنها نقش چوب مشهود است .

2ـ رنگهای پوششی كه فقط رنگ دیده می شود

 

 

رنگهای شفاف :

 

از انواع رنگهای شفاف ، كیلر (تینری) می باشد كه حلال آن تینر است و در معرض هوا خشك می شود و با پیستوله ویا قلم مو رنگ آمیزی می شود .

سیلر و كیلر از انواع سخت و با دوام رنگهای شفاف هستند و مخصوص پر كردن منافذ چوب می باشند به وسیله قلم مو و پیستوله پرداخت می شود با تینر رقیق می شود و با هوا خشك می شود

لاک الکل:

لاك الكل كه با تركیب 10% لاك و 90% الكل بدست می آید و در مقابل حرارت، اسیدها و الكل مقاوم نیست . استعمال آنها صرفاً برای جلا دادن چوب است. روغن جلا كه صرفاً نوعی براق كننده چوب است و معمولاً برای وسایلی بكار می روند كه زیاد در دسترس نیستند و حلال آن تینر روغنی است و مقاومت خیلی كمی دارند . که امروزه بیشتر برای عتیقه جات کاربرد دارد.

 

روغن جلا نوعی براق كننده است كه برای جلادادن به چوب از آن استفاده می‌شود.رنگهای شفاف به غیر از رنگهای تینری ، حلالهای دیگری دارند كه علاوه بر رقیق كردن خاصیتهای دیگری هم دارند مثل تری بانتین نوعی حلال رنگ طبیعی است كه درخت كاج گرفته می شود . از انواع دیگر حلالها می توان به روغن الیف اشاره كرد . استعمال روغن الیف برای شفاف كردن چوب و زیر بتونه كاری است كه باعث مقاوم بودن چوب می شود .روغن اسكایتو حلال دیگری است كه مخلوط كردن آن با رنگ باعث می شود كه رنگ زودتر خشك شود .

 

رنگهای پوششی :

معمولاً استعمال رنگهای پوششی برای چوب هایی است كه نقش زیبایی یا اعتبار چندانی ندارند . این رنگ‌ها رنگهایی هستند كه وقتی روی چوب زده می شوند خود چوب و نقش یا رنگ آن دیده نمی‌شود. رنگ آمیزی چوب به دو روش قلم مو ،و پاشیدن رنگ روی چوب انجام می گیرد

 

رنگهای روغنی :‌

یعنی رنگهایی كه حلال آنها از روغن ساخته شده است . خود رنگ را هم در ابتدا یك مایع سفید رنگ است با اضافه كردن رنگدانه ، جوهره رنگ می گیرد. در مایع سفید رنگ اسكایتو حلالها و روغنها در پایه رنگ وجود دارد .

 

این رنگها در معرض هوا خشك می شوند و به دوصورت براق و مات یافت می‌شوند . استفاده از این رنگها برای چوب مناسب تر است زیرا به آسانی قابل نظافت و شستشو می باشند. ماتكن ، ماده ای است كه با اضافه كردن آن به رنگهای براق از شفافیت و براقی آنها كاسته می شود . حلال بیشتر این رنگها تینر روغنی است . همچنین برای رقیق كردن این رنگها یا شستشوی قلم مو می توان از تینر و بنزین هم استفاده نمود.

 

 

رنگهای تینری :

رنگهای تینری سریع خشك می شوند.. در هنگام استفاده از رنگهای تینری از پیستوله استفاده میکنند . نوع مات و براق رنگهای تینری به صورت فراوان یافت می شوند. خاصیت دیگر رنگهای تینری اینست كه می توان آنها را پولیش داد یا براق تر كرد .

 

درب های غیر چوبی ‍:

معمولاً برای درب ورودی خانه از درب آهنی بدلیل مقاومت زیاد آنها استفاده می شود . همچنین غیر از پنجره های چوبی از پنجره های فلزی و پلاستیكی استفاده می شود . جنس پنجره های فلزی عمدتاً از آلومینیوم و آهن است . آلومینیوم را بدلیل زنگ بصورت خالص و رنگ نشده بكار می برند البته برای تزیین و برای جلوگیری از زنگ آنها رنگ آمیزی می كنند . پنجره های آهنی بسیار مقاوم هستند باید حتماً رنگ آمیزی شوند . معمولاً بصورت ظریف ساخته می شوند . مدرن ترین و جدید ترین درب و پنجره پلاستیكی است كه استعمال آنها در ساختمان مناسب نیست.

 

امروز نقاشان، با تركیب رنگهای متناسب، شاهكارهایی بوجود میآورد كه برای همه‌ی مردم قابل فهم نیست. در روزهای پیشین بیشتر شاهكارها بوسیله ی تركیب خطوط به وجود می‌آمده. البته از رنگ نیز استفاده می‌شد و صفحات مصگردد. امروز دیگر كسی روی در و یا روی درِ كاخها منبت كاری یا كنده كاری نمی‌كندور نسخ دستی بهتر شاهد ذوق و سلیقه هنرمندان در تركیب رنگ‌هاست، ولی رنگ چوب صندل یا فوفل به خودی خود زیباست و كافی است كه با قلم و چكش در روی آن سایه و روشنهایی بوجود بیاورند تا لایق دست امرا و سلاطین . امرا و پادشاهان امروزی سطوح ساده و بی‌نقش را بر ریز كارها ترجیح میدهند.


lol riot points code free
یکشنبه 6 اسفند 1396 08:41 ب.ظ
من بازدید کننده منظم هستم، چگونه همه شما هستم؟ این پاراگراف نوشته شده در این وب سایت در حقیقت دلخراش است.
gardenscapes cheats
شنبه 5 اسفند 1396 03:34 ق.ظ
ضرب و شتم عالی من می خواهم تا زمانی که شما اصلاح کنید، شاگردی کنید
وب سایت، چگونه می توانم برای وب سایت وبلاگ عضو شوید؟
حساب من به یک معامله قابل قبول کمک کرد. من کمی آشنا بودم
این پخش شما مفهوم شفاف و روشن را ارائه داد
Virginia
جمعه 17 آذر 1396 09:42 ب.ظ
This is my first time go to see at here and i am in fact impressed
to read everthing at single place.
imvu cheats
دوشنبه 13 آذر 1396 07:03 ب.ظ
پست بسیار عالی من فقط بر وبلاگ شما تردید کردم و اظهار داشتم که من واقعا دوست داشتم در اطراف پست های وبلاگ شما گشت و گذار کنم.
در هر صورت من برای خوراک شما اشتراک می کنم و من هستم
امیدوارم که خیلی زود یک بار نوشتی
how much do std tests cost
پنجشنبه 18 آبان 1396 01:00 ق.ظ
HEYA من برای اولین بار اینجا هستم. من این هیئت را پیدا کردم و آن را پیدا کردم
واقعا مفید بود و به من کمک زیادی کرد امیدوارم چیزی به شما بدهم و به دیگران کمک کنم به شما کمک کردم.
Marco
دوشنبه 9 مرداد 1396 08:32 ب.ظ
Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now
destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I
had to share it with someone!
home std test kit
یکشنبه 4 تیر 1396 11:51 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین ابتدا آیا نه کار کاملا
با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما موفق به
من مؤمن اما تنها برای while. من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در مفروضات و یک خواهد را سادگی
به پر کسانی که معافیت. اگر شما که می توانید انجام من خواهد
مطمئنا تا پایان در گم.
Lisa
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:32 ب.ظ
When someone writes an paragraph he/she retains the thought of a user in his/her brain that how a user can understand it.
Therefore that's why this piece of writing is amazing.
Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic